A hajhullás, a korpásodás és a viszkető fejbőr olyan problémák, amelyekről nem könnyű beszélni, miközben szinte mindenki találkozott már egyikkel-másikkal az élete során. A gyógyszertári samponok helyileg kezelik a fejbőr megbetegedéseit, így segítségükkel megszabadulhatunk a kínzó hajproblémáinktól.
Fejbőr betegségek tünetei és okai
Tartalomjegyzék
Korpásodás, fejviszketés
A leggyakoribb fejbőr probléma a korpásodás, amire megoldást keresünk. A tünetek enyhítésére használhatóak a gyógyszertári samponok.
Száraz korpa
A száraz korpa többnyire a túlzottan száraz fejbőr hámlása miatt alakul ki és apró fehér lepergő, ruhára- és vállra lehulló fehér pikkelyként jelentkezik. Alkatilag is lehet száraz a fejbőrünk, csakúgy mint a testünk bármelyik részén. Ha hajlamosak vagyunk bőrszárazságra az őszi, téli időjárás és a benti fűtés, száraz levegő csak ront a problémán.
Az alkati tényezőkön túl a fejbőr megfázása, egy rosszul megválasztott hajfesték- vagy sampon, stressz, hormonváltozások és dehidratáltság is állhat a fokozott fejbőr hámlása mögött.
Száraz korpa kezelése
- Erős korpásodás elleni samponok helyett használjunk olyan gyógyszertári kímélő sampont, amely visszaállítja a fejbőr természetes egyensúlyát, nedvességtartalmát és mérsékli a viszkető tüneteket.
- Ne használjunk túl sok hajformázó készítményt, válasszunk bőrbarát termékeket
- Kerüljük a forró- és a hideg vizet hajmosás közben
- Ne állítsuk forróra a hajszárító levegőjét, sőt ha lehet hagyjuk, hogy a haj magától száradjon meg
- Ne mossuk “túl” a hajunkat, azaz két hajmosás között jó, ha eltelik 2-3 nap minimum
- Párásítsunk
- Hidratáljunk, azaz igyunk, ha lehet napi 2-3 liter folyadékot
Zsíros korpa
A túlzott faggyútermelés miatt megszaporodhatnak a kórokozók, lerakódnak a fejbőrön és kialakul a zsíros korpásodás. A korpásodást sok esetben kínzó viszketés kíséri és az ezt követő fejvakarás sajnos könnyedén további gyulladások táptalajává teszi a fejbőrt.
A zsíros korpásodást (seborrhoea captitis) a gombás fertőzés miatt alakulhat ki, amelyet már a csecsemők fejbőrén is láthatunk, koszmónak hívunk és az anyai hormonok felelősek érte.
Feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, ha a bőr erősen viszket, kipirosodik, mert ezek a tünetek már súlyosabb gyulladást, akár pikkelysömört is jelezhetnek, amire az orvos javasolhat valódi megoldást.
Zsíros korpa kezelése – gyógyszertári samponok
Zsíros korpa kezelésére alkalmasak lehetnek a gyógyszertári samponok valamint a következők alkalmazása:
- Csecsemőknél normál esetben elég lehet fellazító olajokkal bedörzsölni a baba fejét, ám súlyosabb esetekben itt is a kifejezetten erre kifejlesztett koszmó elleni samponok segíthetnek.
- Számos termék található a polcokon zsíros korpa kezelésére, melyek gyakran szalicilsavat, ként vagy például teafaolajat tartalmaznak. Ezek a zsíros korpás fejbőrre ajánlott samponok oldják a fejbőrre tapadt korpát, majd megszüntetik a helyi bőrfertőzést.
- Fontos, hogy kitartóan használjuk a zsíros korpa elleni készítményeket.
- Fertőtlenítsük a hajkeféket, fésűket és cseréljünk párnahuzatot hajmosás után a visszafertőződés elkerülése érdekében.
Fejviszketés egyéb okai
- A rettegett tetű megjelenése, amelytől hosszas odafigyeléssel, a serkék türelmes, többszöri lehúzogatásával és a gyógyszertárakban kapható tetűirtó samponok segítségével szabadulhatunk meg.
- Allergiás reakció, ami további kivizsgálást igényel szakorvos részéről.
- Irritáció valamely hajápoló termékre.
- Seborrheás gyulladás (fent említve), olykor tenzides, gyulladáscsökkentő sampon segíthet a problémán. Kérjük ki szakorvos tanácsát!
Hajhullás
Napi 100 szál feletti hajvesztés esetén beszélünk általában hajhullásról, melynek számtalan oka lehet.
Hajhullás okai
- A női hormonális változások, mint terhesség, szülés, PCOS és menopauza
- Genetikus tényezők mindkét nemnél
- Gyógyszer mellékhatások
- B-vitamin hiány
- Kiegyensúlyozatlan táplálkozásból eredő hiánybetegségek
- Stresszes élethelyzet
- Rosszul megválasztott sampon, hajfesték, hajápoló termékek
Hajhullás elleni gyógyszertári samponok, vitaminok
A hajhullás kezelésének első lépése az okok kivizsgálása. Konzultáljunk szakorvossal a panaszainkról. Mit tehetünk még?
- Vitaminpótlás
- Fogyasszunk kifejezetten a haj- és bőr egészségét támogató vitamin- és ásványi anyagokat, nyomelemeket tartalmazó készítményeket. Ezek a készítmények többnyire a következőket tartalmazzák: A-, B-, E-vitaminok, biotin, vas, cink, réz, szelén, kén és szilicium-dioxid
- Fogyasszunk fehérjedús ételeket – naponta legalább 0,66 gramm fehérje bevitele ajánlott
- Hajhullás ellen a haj egészségéhez szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és aminosavakat tartalmazó sampont válasszunk. Kérjük ki a gyógyszerész tanácsát, aki hajhullás ellen kifejlesztett speciális termékeket ajánlhat.